Siedzący tryb życia, a ściślej jego skutki to powód przez który o gabinetów lekarskich zaglądają coraz młodsi pacjenci. W tym wypadku mogą pojawić się nie tylko problemy z kręgosłupem, ale i innymi schorzeniami. Warto więc nie tylko dowiedzieć się więcej na ich temat, ale i jak działać profilaktycznie.
Kręgosłup i mięśnie
Zaczynając od kręgosłupa, siedzący tryb życia sprzyja m.in. takim schorzeniom jak: kifoza, pogłębiona lordoza, dyskopatia, czy rożnego rodzaju zwyrodnienia. Ogólnie więcej cierpimy na bóle i uczucie sztywności w okolicach pleców, szyi i karku. Pojawia się tzw. efekt zaokrąglonych pleców. Siedzący tryb życia źle wpływa również na układ trawienny. Mogą wystąpić problemy z cofaniem się kwaśności żołądkowej, oraz zaparciami. Największy procent skutków siedzącego tryby życia to problemy z nadwagą. Ta jak wiemy nierzadko prowadzi do problemów z sercem, układem krążenia, czy jest początkiem cukrzycy. Dodatkowe kilogramy to również zwiększone ryzyko cellulitu.
Pomocą dynamiczne siedzenie
W przypadku siedzącego trybu życia w ostatnim czasie często pojawia się określenie „dynamiczne siedzenie”. Dzięki niemu mięśnie nie ulegają zastygnięciu mimo siedzącej pozycji. Dynamiczne siedzenie pozwala również na kontrolę ciężaru ciała (np. przy zmianie pozycji). W tym celu pomocne może okazać się dysk sensomotoryczny będący przykładem poduszki ortopedycznej do siedzenia. W tym wypadku skuteczne również mogą się okazać kliny lędźwiowe wymuszające prawidłową postawę kręgosłupa względem miednicy i ud.
Pamiętaj o aktywności fizycznej
Nawet przy nienormowanym czasie pracy warto poświęcić choć kilka godzin w tygodniu na zdrowy ruch. Opcji mamy wiele, gdzie chociażby w salach fitness nie brakuje ofert treningowych. Najlepiej jest jednak ćwiczyć na świeżym powietrzu – bieganie, jazda na rowerze, czy zwykły spacer to coś co zawsze dobrze wpłynie na Twoje ciało.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz